PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Čistě instrumentální projekty rockových a metalových hudebníků jsou vždy poměrně riskantní záležitostí. Záležitostí, u níž si již předem pokládáme otázky, zda bude mít daná nahrávka skutečně co nabídnout, zda se nebude jednat o bohapusté, překombinované, nesmyslné hoblování jednotlivých nástrojů, zda bude mít celek určitou strukturu a řád a jistě by se našly i další. Zvláště když se jedná o čistě sólový projekt jednoho jediného muzikanta, jakkoliv kvalitního.
Davide Tiso z EPHEL DUATH si ukousl pořádné sousto. Tento zdatný multiinstrumentalista předkládá na ploše EP vizi svého roztříštěného, komplikovaného hudebního světa, který se snažil uchopit již před tím, než vůbec vstoupil do kapely, která ho proslavila. Jak sám tvrdí, vždy se cítil v kapelách, v nichž působil, osamělým pěšákem a rád měl věci pod kontrolou, takže si konečně mohl na MANUSCRIPTS DON´T BURN (inspiraci hledej pod Michailem Bulgakovem) naložit na svá bedra veškerou tvůrčí činnost, skládáním počínaje a nahráváním konče. Pouze s artworkem vypomohl dobře známý Seldon Hunt.
Hudba, původně složená pro sólo projekt rockové zpěvačky Karyn Crisis, se však od jeho domovského seskupení příliš neliší. Inu, ne nadarmo je mozkem těchto poblázněných Italů. Struktura skladeb na „The Breathing House“ není však tolik komplikovaná, je melodičtější, psychedeličtější, přesto se zcela zřetelným Tisovým rukopisem. Jak tvrdí sám autor, proces skládání byl zcela nenásilný, skladby se prostě tak nějak vynořily, a podobně působí výsledný produkt na posluchače. Jednotlivé kompozice jenom tak volně plynou, ve vzduchu je navzdory poměrně syrové produkci stále cítit onen nezaměnitelný odér jižanské ležérnosti a přestože kvalitní instrumentální stránku zřetelně odhalí i laik, působí deska veskrze pohodovým dojmem.
Přesto asi nelze hovořit o nějaké velkém sukcesu. Ambice oslovit nové posluchače zde nejsou příliš patrny, a tak „The Breathing House“ působí spíše jako určitý mezičlánek či vyplnění hluchého období mezi nahrávkami EPHEL DUATH, na které jsou posluchači zvědavi především. Jak dodává Davide v rozhovorech, přijetí nahrávky je pro něj trochu zklamáním. Ale ruku na srdce, čekal někdo něco jiného? Ona vyšší přidaná hodnota tomu prostě chybí, stejně jako schopnost vcucnout posluchače do děje a jen tak jej nepustit.
Zajímavý sólový projekt Davide Tisa (EPHEL DUATH). Schopnost vtáhnout posluchače více do centra dění a vyšší přidaná hodnota však chybí.
7 / 10
Davide Tiso
- vše
1. In The Breathing House
2. Connubium In Solitude
3. Like A Zephir
4. When Uriel Shakes The Soil
5. Invoking Metatron
6. The Iron Dog Protecting The Sea
The Breathing House (2010)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Amaranth Recordings
Stopáž: 26:34
Produkce: Davide Tiso
Studio: 1275 Home Studio (Berkeley, California)
ja jsem spokojeny asi vic nez s poslednimi ephel duath (ale je pravda ze jsem jim doted dal ostudne malo poslechu) - tohle me ale chytlo hned, presne jeho rukopis jak ho mam rad
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.